Pārraidi atjaunot vai nomainīt?

Autors: Laura McKinney
Radīšanas Datums: 1 Aprīlis 2021
Atjaunināšanas Datums: 17 Maijs 2024
Anonim
Kā pārcelt Smart ID uz jaunu tālruni
Video: Kā pārcelt Smart ID uz jaunu tālruni

Saturs

Tiklīdz pamanāt problēmas ar savu automašīnu, visbiežāk tiek uzdots jautājums, vai nolietotās detaļas būtu jālabo vai jānomaina.

Abas iespējas bieži ir diezgan dārgas. Pārbūvējot pārnesumkārbu, jums jāmaina sajūgs, blīves, blīves, blīvgredzeni un lentes. Tas viss noved pie tā, ka kapitālā remonta cena pārsniedz USD 1000.

Ja jūs nolemjat to nomainīt, tas nozīmē, ka jums ir jauna vai jaunāka lietota transmisija, kas var darboties labāk nekā vecā.

Lietas, kas jāņem vērā pirms nomaiņas vai remonta

Ir dažas lietas, kas jāņem vērā, izlemjot, vai nomainīt vai labot pārnesumkārbu, vai pat lūžņus vai pārdot automašīnu. Šeit ir dažas lietas, kas jums jāapsver.

1. Bieži sadalījumi

Ja garāžā pavadāt daudzas stundas, lai nomainītu transmisijas daļas, ir pienācis laiks tās nomainīt. Ilgtermiņa remonts ir dārgs, īpaši, ja problēma atkārtojas. Bieži sastopamas kļūmes ir pārnesumkārbas, kas nobraukušas vairāk nekā 100 000 jūdzes. Ja atklājat, ka automašīna daudzas stundas pavada garāžā, nevis uz ceļa, ir pienācis laiks to nomainīt.


Lielāko daļu pārraides problēmu var atrisināt. Remonts jums izmaksās vairākus simtus dolāru, bet, ja kopējās remonta izmaksas pārsniedz jaunas transmisijas izmaksas, ir pienācis laiks iegādāties jaunu transmisiju.

2. Pārraides problēmu novēršana

Automašīnu īpašniekiem tas var būt Herkulesa uzdevums uzzināt, kas ir nepareizi ar automašīnas transmisiju, un jums būs jālūdz palīdzība savam mehāniķim. Ir daži pārnesumkārbas remonti, kurus ir viegli salabot, bet citi ir tik dārgi, ka nepieciešama jauna transmisija.

Pirms pērkat jaunu transmisiju, vispirms ir jānosaka diagnoze, vai transmisijai patiešām ir problēmas.

3. Novēlota novirzīšanas reakcija

Transmisija palīdz mainīt pārnesumu sistēmu. Ja jūs braucat ar savu automašīnu un pēkšņi pārnesumi tiek aizkavēti, jums ir problēmas ar transmisiju. Ja jūs braucat ar manuālu automašīnu, jums būs grūtības pārslēgt automašīnu pareizajā pārnesumā. Automātiskajām automašīnām ir kavēšanās pārnesumu ieslēgšanā, kad automašīna tiek novietota stāvvietā.


Jūs ievērosiet, ka automašīna nepārvietojas, jo motors rūc un ir kāda veida kavēšanās. Tas bieži ir nolietots sajūgs, kuru var viegli mainīt. Pārslēdzot pārnesumus, jums vajadzētu atjaunot automašīnu un pievērst uzmanību novēlotai maiņas reakcijai.

4. Clunking vai dungojoša skaņa

Pirmkārt, ir daudz dzinēja sastāvdaļu, kas var radīt šo grabošo troksni. Tie ir jānovērš, pirms apņematies nodot pārraidi. Var būt, ka jūsu piedziņas ass gultņi vai bremžu kluči ir nolietojušies. Labi strādājoša transmisija bieži ir klusa, bet grabošs troksnis ir izteiktāks transportlīdzekļos ar manuālo pārnesumkārbu nekā automātiskajos.

Tiklīdz dzirdat šo dungošanu, pārbaudiet automašīnu pie mehāniķa. Turpmāka automašīnas izmantošana radīs lielākus zaudējumus.

5. Noplūdes transmisijas šķidrums

Šķidrums ir būtisks, lai visas kustības daļas būtu labi ieeļļotas. Tas arī palīdz uzturēt detaļas tīras un samazina berzes dēļ radīto siltuma emisiju. Transmisijas šķidrumu no citiem automašīnas šķidrumiem var atšķirt pēc sarkanās krāsas un saldās smaržas. Ja pamanāt, ka tam ir tumšāka krāsa ar dedzinošu smaku, jums tas jāizskalo un jānomaina.


Atšķirībā no motoreļļas, ko patērē automašīna, pārnesumkārbas eļļai nekad nevajadzētu pazemināties. Novērojot mērstieni, jūs varat noteikt noplūdi.

6. Kratot automašīnu

Ja jūsu transportlīdzekļa sastāvdaļas darbojas labi, jums vajadzētu baudīt klusu braukšanu pa asfaltētiem ceļiem, nekratot. Tomēr, ja uz slidena ceļa dzirdat kraukšķīgus trokšņus, kamēr automašīna dreb, rodas problēma ar transmisiju. Izmantojot manuālos transportlīdzekļus, diagnostika ir vienkāršāka.

Ja troksnis rodas, ieslēdzot un pārslēdzot citu pārnesumu, problēma ir sajūgā. Sajūga nomaiņa ir rentabla, lai gan tā nomaiņa var ilgt dienu. Izmantojot automātiskās automašīnas, jūs pamanīsit automašīnas drebēšanu, kad tā pārslēdzas uz nākamo pārnesumu.

7. Atteikums pārslēgt pārnesumus

Ir brīži, kad ieslēdzat pārnesumu, bet automašīna neieslēdzas pat pēc sajūga nospiešanas. Tam var būt vairāki iemesli. Pirmais ir tas, ka transmisijas šķidrums ir noplūdis. Ja esat iegādājies un uzstādījis šķidrumu ar nepareizu viskozitāti, jums būs problēmas ieslēgt pārnesumus.

Otrkārt, brauciena datorsistēma, iespējams, nedarbojas vai sūta signālus. Jums var būt problēmas, ja sensori ir netīri vai ir problēmas ar elektroinstalāciju. Ja viss ir kārtībā, mēģiniet to atiestatīt, noņemot akumulatora spailes un ļaujot datoram atiestatīt sevi. Visbeidzot, pārbaudiet, vai pārslēdzēja kabeļi ir pareizi noregulēti.

8. Pārbaudiet motora gaismu

Tas ir svarīgs indikators paneļa panelī, kas informē, kad jūsu automašīnas dzinējs nedarbojas, kā paredzēts. Tas varētu nozīmēt, ka daudzas lietas nedarbojas un pārraide ir viena no tām. Jums jāizslēdz citi iespējamie cēloņi.

Borta dators atklāj problēmas, izmantojot sensorus, kas savienoti ar transmisiju un citām motora daļām. Ja transmisijai ir daudz triecienu, iedegsies gaisma.

Secinājums

Lielāko daļu pārraides problēmu var atrisināt, ja tās nav tik nopietnas. Bojātu sajūgu var salabot, lai novērstu noplūdes. Gultņi un zobrati pēc lielas izmantošanas nolietojas; mehāniķis to var salabot un atkal ieslēgt pārnesumkārbu. Datoru sensori kļūst piesārņoti ar netīrumiem, kuru dēļ tie ieslēdz pārbaudes motora gaismu.

Jaunas transmisijas iegāde atkarībā no transportlīdzekļa modeļa maksā no 1300 līdz 3400 USD. Pēc tam jums būs jāiztērē 500 līdz 800 ASV dolāru darbaspēka izmaksas, lai uzstādītu jaunu pārraidi. Tomēr, ja nomaināt daudz transmisijas daļu, remonts var būt dārgāks nekā jaunas transmisijas iegāde.

Jūsu mehāniķis var noteikt izmaksas perspektīvā, un pēc tam jūs varat izlemt, kuru variantu vēlaties. Vecākām automašīnām bieži ir šāda problēma, un, kad pārnesumkārba sāk nedarboties, neizdodas arī citas daļas. Šajā gadījumā jums, iespējams, būs jāpērk jauna automašīna.